Kediler Hakkında

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Shine
Site Yönetcisi
Mesajlar: 2
Kayıt: 03 May 2020, 13:24

Kediler Hakkında

Mesaj gönderen Shine »

Nankör olmalarının yanında oldukça sevimli olan kediler, ilgi çekebilmek için ellerinden geleni yapıyor.
17. yüzyılda kedileri cadılıkla ilgili gören Avrupalılar kedileri kıyıma yönelince Avrupa 18. yüzyılın başında vebaya yenik düşer, hatasını anlayan Avrupa'yı vebadan kurtaran yine kediler olmuştur.
Oldukça hızlı üreyen kediler yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedinin 18 yıllık ömründe 420 yavru doğurduğu belirlenerek bu alanda rekor kırdığı kayıtlara geçmiştir. Bir çift kedinin normal şartlarda 7 yılda 240 bin bireye sahip bir aileye sahip bir kedi nüfusu oluşturabilir.

Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.

Kediler kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler. Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse yüzde 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.
Cevapla